Preskočiť na obsah
Porovnajte havarijné poistenie od poisťovníPrepočet je orientačný a nezáväzný
Prepočítať poistenie

Spoluúčasť 5 % alebo 10 % — čo sa oplatí pri poistení auta a čo zaplatíte

Podceniť nastavenie poistnej zmluvy znamená vystaviť sa nepríjemnému finančnému šoku v momente, keď sa na ceste alebo parkovisku stane nehoda. Mnoho motoristov pri podpise zmluvy hľadí iba na ročné poistné a automaticky zvolí vyššiu spoluúčasť, aby ušetrili niekoľko desiatok eur. Keď však príde na lámanie chleba a likvidátor vyčísli škodu na automobile, zrazu zistia, že úspora na poistnom sa rozplynula v jedinej platbe servisu. Otázka spoluúčasť 5 % alebo 10 % — čo sa oplatí preto nie je len teoretickým porovnávaním čísel v letáku, ale zásadným rozhodnutím, ktoré priamo ovplyvní vaše rodinné financie pri každej škodovej udalosti.

Havarijné poistenie, ľudovo nazývané havarijka alebo kasko, funguje na zmluvnom princípe podľa § 788 Občianskeho zákonníka (zákon č. 40/1964 Zb.). Tento právny predpis dáva zmluvným stranám voľnosť pri dojednávaní rozsahu plnenia aj povinností poisteného. Spoluúčasť je pevnou súčasťou týchto zmluvných podmienok. Predstavuje sumu, ktorou sa poistený podieľa na úhrade vzniknutej škody. Ak si vyberiete nevhodný variant, môžete pri drobných incidentoch platiť všetko z vlastného vrecka, hoci si poctivo platíte ročné poistné, v ktorom je započítaná aj osobitná daň z poistenia 8 % podľa zákona č. 213/2018 Z. z.

Princíp výpočtu spoluúčasti a porovnanie finančných dopadov

Väčšina motoristov predpokladá, že percento spoluúčasti sa počíta z hodnoty vozidla. V skutočnosti sa percentuálna sadzba vždy počíta z výšky uznanej škody, teda z nákladov na opravu vozidla alebo z výšky celkového odškodnenia pred odpočtom spoluúčasti. Poisťovne na slovenskom trhu takmer výhradne uplatňujú takzvanú kombinovanú spoluúčasť. To znamená, že v poistnej zmluve je uvedené percento a zároveň minimálna fixná suma v eurách. V praxi platí nemenné pravidlo vyššej sumy: poistený zaplatí vždy tú čiastku, ktorá vychádza vyššia.

Pre základný prehľad sa pozrime na to, ako sa líšia jednotlivé kombinácie pri rôzne závažných poistných udalostiach. Tabuľka nižšie ilustruje, koľko zaplatíte zo svojho vrecka a koľko doplatí poisťovňa.

Výška uznanej škody Variant 5 % (min. 150 €) — poistený Variant 5 % (min. 150 €) — poisťovňa Variant 10 % (min. 300 €) — poistený Variant 10 % (min. 300 €) — poisťovňa
300 € (drobné škrabance) 150 € 150 € 300 € 0 €
1 000 € (preliačené dvere) 150 € 850 € 300 € 700 €
3 000 € (rozsiahlejší náraz) 150 € 2 850 € 300 € 2 700 €
5 000 € (ťažká nehoda) 250 € 4 750 € 500 € 4 500 €
10 000 € (totálna škoda) 500 € 9 500 € 1 000 € 9 000 €

Z tejto porovnávacej tabuľky jasne vyplýva, že pri menších škodách hrá hlavnú rolu minimálna fixná suma, zatiaľ čo pri rozsiahlych haváriách a totálnych škodách prevláda percento. Keď motorista zvažuje dilemu spoluúčasť 5 % alebo 10 % — čo sa oplatí, musí zohľadniť nielen pravdepodobnosť nehody, ale aj to, či má k dispozícii okamžitú hotovostnú rezervu vo výške niekoľkých stoviek eur.

Pravidlo vyššej sumy a minimálna fixná hranica

Pri variante 5 % býva minimálna fixná suma stanovená najčastejšie na 150 eur, prípadne 165 eur či 165,97 eur (čo je historický prepočet z pôvodných 5 000 slovenských korún). Ak vám niekto oškrie nárazník a oprava v servise vyjde na 800 eur, výpočet 5 % predstavuje sumu 40 eur. Keďže však zmluva ukladá povinnosť doplatiť minimálne 150 eur, vaša platba bude presne 150 eur. Poisťovňa doplatí zvyšných 650 eur. Percentuálna zložka začína pri tomto variante prevyšovať minimálnu hranicu až pri škodách presahujúcich 3 000 eur (5 % z 3 000 eur je presne 150 eur).

Pri variante 10 % je minimálna fixná suma obvykle nastavená na 300 eur, 330 eur alebo až 400 eur. Ak nastane identická škoda vo výške 800 eur, 10 % činí 80 eur. Zmluvné minimum je však 300 eur, takže zo svojho zaplatíte celých 300 eur a poistné plnenie od poisťovne bude len 500 eur. Z tohto dôvodu je pri drobných škodách desaťpercentný variant pre poisteného citeľne nevýhodnejší.

Kumulácia spoluúčasti pri viacerých udalostiach

Medzi motoristami pretrváva mýtus, že spoluúčasť sa platí iba raz za rok ako akýsi ročný paušál. V skutočnosti sa uplatňuje z každej poistnej udalosti úplne samostatne. Ak počas jedného poistného roka poškodíte blatník v zime na poľadovici a v lete vám padne konár na kapotu, likvidátor bude riešiť dva nezávislé prípady. Pri každom z nich zaplatíte plnú dohodnutú spoluúčasť. Pri variante 10 % s minimom 300 eur by ste tak v priebehu roka vydali z vlastného vrecka minimálne 600 eur, čo spoľahlivo vymaže akúkoľvek počiatočnú úsporu na ročnej platbe.

Kedy sa oplatí priplatiť si za nižšiu spoluúčasť

Dilema, kedy je výhodnejšia nižšia finančná účasť na škode, úzko súvisí s cenou vozidla, štýlom jazdenia a frekvenciou parkovania na verejných priestranstvách. Keď sa skúma havarijná poistka, voľba 5 % variantu je jednoznačne racionálnou voľbou pri novších vozidlách, autách s vyššou trhovou hodnotou a pri vodičoch, ktorí sa denne pohybujú v hustej mestskej premávke. Analýzy trhu ukazujú, že prechod z 5 % na 10 % zníži ročné poistné približne o 15 až 30 %. V extrémnych prípadoch vysokej spoluúčasti môže úspora dosiahnuť aj vyššie percentá, no podstupované riziko tomu priamo zodpovedá.

Rozhodovanie o tom, či je pre vás lepšia spoluúčasť 5 % alebo 10 % — čo sa oplatí viac pri bežnej prevádzke, ovplyvňuje najmä dramatický nárast cien autoservisov. Bežné opravy blatníkov, lakovanie dvoch dielov a výmena jedného moderného LED svetlometu dnes bežne prekračujú sumu 1 500 až 2 000 eur. Pri takejto čiastke už aj pri 5 % variante platíte fixné minimum 150 eur, no pri 10 % variante okamžite doplácate celých 300 eur. Rozdiel 150 eur v neprospech vyššej spoluúčasti presahuje bežnú ročnú úsporu na poistnom pri strednej triede áut.

Pri drahších autách a elektromobiloch sú rozdiely ešte priepastnejšie. V prípade, že riešite špecifiká poistenia elektroauta, kde oprava podvozkovej časti alebo výmena akumulátora po náraze dosahuje desiatky tisíc eur, znamená 10 % spoluúčasť nutnosť vytiahnuť z vlastného vrecka niekoľko tisíc eur. Z tohto dôvodu sa pri drahých technológiách odporúča držať spoluúčasť na čo najnižšej úrovni.

Požiadavky lízingových spoločností

Pokiaľ máte vozidlo financované prostredníctvom úveru alebo lízingu, výber spoluúčasti nemusí byť ponechaný na vašu voľu. Financujúca inštitúcia je až do úplného splatenia majiteľom alebo záložným veriteľom vozidla a chráni svoju investíciu. Vo všeobecných úverových a lízingových podmienkach býva výslovne stanovené, že klient smie uzavrieť kasko poistenie maximálne so spoluúčasťou 5 % a minimom do 150 eur. Zvolenie 10 % spoluúčasti by v takom prípade znamenalo hrubé porušenie zmluvy o financovaní, za čo hrozia zmluvné pokuty. Taktiež sa pri financovaných autách často odporúča GAP poistenie pri lízingu, ktoré kryje finančnú stratu pri totálnej škode.

Výpočet návratnosti pri jednej škodovej udalosti

Urobme si jednoduchý finančný prepočet. Predstavte si bežné rodinné auto, pri ktorom ročné havarijné poistenie s 5 % spoluúčasťou (min. 150 eur) stojí 450 eur. Ak by ste prešli na 10 % spoluúčasť (min. 300 eur), poistné by kleslo o 20 %, teda na 360 eur. Vaša ročná úspora predstavuje presne 90 eur.

Ak však počas nasledujúcich troch rokov zažijete jedinú poistnú udalosť so škodou 1 200 eur, pri 5 % variante zaplatíte servisu 150 eur, zatiaľ čo pri 10 % variante zaplatíte 300 eur. Doplatok navyše činí 150 eur. Váš trojročný zisk z lacnejšieho poistného (3 × 90 eur = 270 eur) sa po odpočítaní tohto doplatku scvrkne na zanedbateľných 120 eur. Ak by ste však mali v priebehu troch rokov dve takéto škody, doplatíte na spoluúčasti 300 eur navyše a celá operácia končí v čistom mínuse 30 eur. Z hľadiska bezpečnosti a predvídateľnosti rozpočtu pre seniorov a rodiny s pevným príjmom sa preto dlhodobo oplatí priplatiť za nižšiu 5 % spoluúčasť.

Spoluúčasť pri pripoistení čelného skla

Poškodenie čelného skla odletujúcim kamienkom z kolies iného vozidla patrí medzi najčastejšie škody na slovenských cestách. Vodiči často zabúdajú, že v základnom balíku kasko poistenia sa na rozbité sklo vzťahuje štandardná zmluvná spoluúčasť. Ak máte zmluvu s parametrami spoluúčasť 5 % alebo 10 % — čo sa oplatí pri bežnej jazde riešiť s chladnou hlavou, výmena moderného vyhrievaného čelného skla so senzormi a kamerami vás môže vyjsť poriadne draho.

Cena výmeny čelného skla na modernom automobile sa dnes pohybuje od 600 do 1 500 eur v závislosti od prítomnosti asistenčných systémov, dažďových senzorov a nutnosti kalibrácie prednej kamery po montáži. Ak máte základnú havarijnú poistku so spoluúčasťou 10 % a minimom 300 eur, pri faktúre za výmenu skla vo výške 700 eur zaplatíte celých 300 eur zo svojho. Z poistky dostanete iba 400 eur. Ak sa snažíte škodu uplatniť z povinného zmluvného poistenia iného vodiča, často narazíte na problém s dokazovaním zavinenia, o čom hovorí aj rozsah poistenia zodpovednosti za škodu.

Riešením tohto problému býva samostatné pripoistenie čelného skla. Poisťovne pri tomto pripoistení ponúkajú odlišné podmienky spoluúčasti ako pri zvyšku vozidla:

  • Pripoistenie s nulovou spoluúčasťou: Niektoré poisťovne umožňujú dojednať krytie skiel s nulovou spoluúčasťou, ak je oprava alebo výmena realizovaná v zmluvnom špecializovanom autoskle. Ak sklo stačí sceliť živicou (oprava bez výmeny celého kusu), poisťovne zvyknú spoluúčasť odpustiť úplne.
  • Pripoistenie s fixnou nízkou spoluúčasťou: Býva stanovená napríklad pevnou sumou 20 až 50 eur bez ohľadu na celkovú cenu opravy.
  • Osobitný limit plnenia: Pozor na to, že pripoistenie skiel máva často stanovený ročný limit (napríklad do 500 alebo 1 000 eur), ktorý nemusí pri drahších autách postačovať na pokrytie celej faktúry.

Ak ročne najazdíte tisíce kilometrov po diaľniciach a rýchlostných cestách, oplatí sa pripoistiť čelné sklo osobitne a nespoliehať sa iba na základnú kasko zmluvu, kde by vám z plnenia odčerpala podstatnú časť práve zmluvná spoluúčasť.

Rozdiel medzi spoluúčasťou a krátením poistného plnenia

Medzi poistencami dochádza k častému omylu, keď zamieňajú zmluvnú spoluúčasť s inštitútom krátenia poistného plnenia. Spoluúčasť je vopred známa, dobrovoľne dohodnutá suma definovaná v poistnej zmluve, ktorú platíte vždy, aj keď ste urobili všetko správne a nehodu nezavinili. Naproti tomu krátenie poistného plnenia je sankčný mechanizmus poisťovne, ktorý sa uplatňuje až dodatočne ako trest za porušenie zmluvných povinností alebo zákonných noriem.

Podľa § 799 ods. 3 Občianskeho zákonníka platí, že ak poistený vedome porušil svoje povinnosti a toto porušenie malo podstatný vplyv na vznik poistnej udalosti alebo na zväčšenie rozsahu jej následkov, poisťovňa je oprávnená poistné plnenie znížiť. Krátenie sa uplatňuje percentuálnou sadzbou z celkovej sumy plnenia a odpočíta sa navyše k zmluvnej spoluúčasti. Výsledkom môže byť situácia, kedy poškodený vodič dostane len zlomok skutočných nákladov na opravu.

Dôvody na krátenie plnenia zo strany likvidátora bývajú najčastejšie spojené s nedbalosťou vodiča:

  • Jazda s opotrebovanými pneumatikami pod zákonom povolenú hĺbku dezénu na mokrej vozovke.
  • Absencia platnej technickej kontroly (STK) alebo emisnej kontroly (EK), pokiaľ mal technický stav vozidla príčinnú súvislosť so vznikom nehody (napríklad zlyhanie brzdového systému).
  • Oneskorené nahlásenie škodovej udalosti, v dôsledku ktorého poisťovňa nemohla spoľahlivo overiť rozsah poškodenia. Pri PZP ukladá § 10 zákona č. 381/2001 Z. z. lehotu 15 dní pri udalosti na Slovensku a 30 dní v zahraničí, pričom podobné lehoty vyžadujú aj kasko podmienky.
  • Oprava vozidla pred vykonaním obhliadky technikom poisťovne. Ak si vodič nechá auto opraviť bez vedomia poisťovne a prinesie iba faktúru, likvidátor nemôže overiť opodstatnenosť nákladov. Ak vás zaujíma presný postup evidencie, preštudujte si, aké doklady chce poisťovňa po nehode.

Pri riešení škôd je dôležité rozlišovať aj to, ako sa udalosť formálne posudzuje. To, aký je presný postup pri škodovej udalosti na aute, totiž rozhoduje o tom, či vôbec k nejakému kráteniu dôjde. V prípadoch totálnej škody môže finančnú dieru spôsobenú spoluúčasťou a amortizáciou zaceliť vhodne zvolené poistenie finančnej straty, pričom treba sledovať aj GAP poistenie a spoluúčasť z havarijnej poistky.

Typické výluky z poistenia bez ohľadu na výšku spoluúčasti

Mnoho motoristov podlieha mylnej predstave, že riadne platená havarijná poistka kryje absolútne každú škodu, ktorá na vozidle vznikne, a jediným výdavkom bude ich spoluúčasť. Každá poistná zmluva však obsahuje takzvané výluky z poistenia. Sú to presne vymedzené situácie, kedy poisťovňa odmietne vyplatiť poistné plnenie v plnom rozsahu (odmietnutie plnenia na 100 %). V týchto prípadoch je otázka, či bola v zmluve dojednaná spoluúčasť 5 % alebo 10 % — čo sa oplatí viac analyzovať, úplne bezpredmetná, pretože poistený nedostane od poisťovne ani cent a celú škodu hradí sám.

Medzi štandardné výluky, ktoré nájdete v poistných podmienkach každej komerčnej poisťovne na Slovensku, patria nasledujúce situácie:

  • Alkohol a omamné látky: Vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu, liekov znižujúcich schopnosť viesť motorové vozidlo alebo omamných látok, prípadne odmietnutie podrobiť sa dychovej skúške či lekárskemu vyšetreniu.
  • Jazda bez vodičského oprávnenia: Vedenie vozidla osobou, ktorá nemá príslušné vodičské oprávnenie alebo jej bol uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá.
  • Úmyselné konanie: Úmyselné poškodenie vozidla poisteným alebo inou osobou na jeho podnet (napríklad fingované nehody a poistné podvody).
  • Zanedbaná údržba a prirodzené opotrebovanie: Porucha motora v dôsledku nedostatku oleja, zadretie ložísk, prehrdzavenie karosérie či únava materiálu nie sú poistnou udalosťou. Havarijné poistenie kryje náhle vonkajšie vplyvy a nárazy, nie servisnú údržbu.
  • Nesprávny náklad a preťaženie: Škody vzniknuté nesprávnym uložením nákladu, preťažením vozidla nad povolenú hmotnosť uvedenú v osvedčení o evidencii alebo vniknutím nákladu do kabíny pri brzdení.
  • Vojnové udalosti a terorizmus: Škody spôsobené vojnou, inváziou, povstaním, občianskymi nepokojmi alebo zásahom štátnej moci.

Ak nastane stret so zverou a nemáte toto riziko kryté v kasko zmluve ani v osobitnom balíku, poisťovňa škodu nepreplatí. V takom prípade motoristi hľadajú alternatívy, pričom často preverujú, či pomôže spoluúčasť pri strete so zverou v rámci pripoistení k PZP alebo či je možná náhrada škody cez PZP a stret so zverou.

Veľmi špecifickou kategóriou sú parkoviskové škody, pri ktorých vinník z miesta činu ujde bez zanechania kontaktu. Ak neviete preukázať totožnosť vinníka, z jeho povinného zmluvného poistenia škodu nedostanete. Vtedy nastupuje vaše havarijné poistenie, avšak s plným uplatnením spoluúčasti. Viac o tejto situácii rozoberá článok zameraný na to, čo robiť, ak neznámy vinník poškodil auto.

Zmena spoluúčasti počas trvania poistnej zmluvy

Ak ste pred rokmi uzavreli zmluvu s vysokou spoluúčasťou a dnes vidíte, ako rapídne vzrástli ceny opráv, možno uvažujete o jej znížení. Alebo naopak, vaše vozidlo zostarlo a vy hľadáte priestor, kde ušetriť, a premýšľate, či zvoliť spoluúčasť 5 % alebo 10 % — čo sa oplatí pri staršom ročníku výroby. Zmeniť podmienky spoluúčasti počas trvania poistného vzťahu nie je nemožné, no vyžaduje si to formálny postup, pretože poistná zmluva je dvojstranný právny akt a poisťovňa s úpravou musí súhlasiť.

Zmenu parametrov zmluvy nie je možné vybaviť obyčajným telefonátom na zákaznícku linku. Poisťovňa musí vystaviť dodatok k poistnej zmluve, pričom úprava spoluúčasti priamo zmení výšku predpísaného poistného. Ak znižujete spoluúčasť z 10 % na 5 %, poisťovňa na seba preberá vyššie finančné riziko, a preto vám prepočíta a zvýši ročné poistné. Naopak, pri zvýšení spoluúčasti poistné klesne.

Zoznam potrebných podkladov pre žiadosť o zmenu

Ak sa rozhodnete požiadať poisťovňu o zmenu výšky spoluúčasti počas poistného obdobia, pripravte si nasledujúce doklady a údaje:

  1. Číslo poistnej zmluvy: Nájdete ho na poistke, asistenčnej karte alebo v bankovom výpise pri platbách poistného.
  2. Identifikačné údaje poistníka: Meno, priezvisko, rodné číslo, adresa trvalého pobytu a kontaktné údaje (telefón, e-mail).
  3. Údaje o vozidle: Továrenská značka, model, evidenčné číslo vozidla (EČV) a identifikačné číslo vozidla (VIN kód) podľa osvedčenia o evidencii časť II.
  4. Písomná žiadosť o zmenu: Formulár žiadosti o zmenu poistnej zmluvy, v ktorom presne špecifikujete požadovaný nový variant spoluúčasti (napr. prechod z 10 % min. 300 € na 5 % min. 150 €) a dátum, ku ktorému požadujete zmenu vykonať.
  5. Aktuálny stav tachometra: Presný počet najazdených kilometrov v deň podania žiadosti.
  6. Fotodokumentácia vozidla: Pri prechode na nižšiu spoluúčasť poisťovne často vyžadujú novú obhliadku vozidla alebo zaslanie aktuálnych fotografií (všetky štyri strany vozidla, detail VIN čísla a stav tachometra), aby overili, že auto v čase zmeny nemá existujúce poškodenia, ktoré by ste chceli vzápätí nahlásiť.

Pri prehodnocovaní zmluvy je vhodné pozrieť sa na poistenie komplexne. Mnohí motoristi volia kombinovanú poistku vozidla, ktorá spája povinné aj havarijné krytie do jednej zmluvy, čo môže priniesť dodatočné zľavy. Praktické tipy na zníženie celkových výdavkov na auto ponúka aj článok ako ušetriť na poistení auta.

Výpoveď kasko zmluvy pred koncom poistného obdobia

Ak vám poisťovňa odmietne upraviť spoluúčasť podľa vašich predstáv, alebo ak je ponuka konkurencie výrazne výhodnejšia, najčistejším riešením je zánik starej zmluvy a uzatvorenie novej. Zákonné pravidlá ukončenia poistenia však nepustia a vyžadujú prísne dodržiavanie termínov. Podľa § 800 ods. 1 Občianskeho zákonníka poistenie zaniká výpoveďou ku koncu poistného obdobia. Výpoveď však musí byť poisťovni doručená aspoň šesť týždňov pred uplynutím poistného obdobia.

Poistným obdobím býva pri autopoistení spravidla technický rok, teda obdobie dvanástich mesiacov od dátumu účinnosti zmluvy (výročie zmluvy). Ak vaša zmluva začala platiť napríklad 15. mája, výročie pripadá na 15. mája nasledujúceho roka. Šesť týždňov pred týmto dátumom (približne začiatkom apríla) už musí mať poisťovňa vašu písomnú výpoveď fyzicky doručenú na svojej adrese alebo v elektronickej podateľni. Pokiaľ výpoveď pošlete neskoro, poistná zmluva automaticky pokračuje ďalší rok v pôvodnom nastavení.

Okrem riadnej výpovede k výročiu zmluvy existujú aj iné zákonné možnosti, kedy je možné poistnú zmluvu ukončiť:

  • Výpoveď po poistnej udalosti: Podľa § 800 ods. 3 Občianskeho zákonníka, ak je to v poistných podmienkach dohodnuté, môže poistník aj poisťovňa vypovedať poistenie do jedného mesiaca odo dňa oznámenia vzniku poistnej udalosti. V takom prípade platí jednomesačná výpovedná lehota, po ktorej uplynutí poistenie zanikne.
  • Odstúpenie od zmluvy dojednanej na diaľku: Ak ste poistnú zmluvu uzatvorili cez internet alebo cez telefón, podľa § 5 zákona č. 266/2005 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku máte právo odstúpiť od zmluvy v lehote 14 kalendárnych dní bez udania dôvodu a bez akejkoľvek sankcie.
  • Zánik pre nezaplatenie poistného: Poistenie zaniká tiež zo zákona, ak poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovne na zaplatenie, pričom výzva musí obsahovať upozornenie, že poistenie pri nezaplatení zanikne. Tento spôsob sa však neodporúča, keďže dlžné poistné za dané obdobie je poisťovňa oprávnená vymáhať.
  • Zmena držiteľa vozidla: Pri predaji alebo prepise vozidla na inú osobu kasko poistenie zaniká dňom zápisu zmeny v evidencii vozidiel.

Pred výročím je vždy rozumné urobiť si dôkladné prehodnotenie autopoistenia raz ročne a zistiť aktuálne trhové ponuky. Pokiaľ uvažujete o novej zmluve, modernou voľbou môže byť aj poistka na auto online, kde si jednoducho nastavíte výšku spoluúčasti priamo podľa vašich finančných možností. Prehľad podmienok rôznych finančných domov, ako napríklad pravidlá pre PZP v Allianz alebo špecifiká, ktoré ponúka poisťovňa Pillow, vám pomôže zorientovať sa v spleti zmluvných detailov.

Často kladené otázky o spoluúčasti pri poistení vozidiel

O koľko eur ročne je lacnejšie havarijné poistenie s 10 % spoluúčasťou oproti 5 %?

Rozdiel v ročnom poistnom sa bežne pohybuje na úrovni 15 až 30 % z ceny poistky. Pri bežnom rodinnom vozidle s ročným poistným 400 eur pri 5 % spoluúčasti zaplatíte pri 10 % variante približne 300 až 340 eur. Ročná úspora tak predstavuje 60 až 100 eur. Pri drahších prémiových autách môže byť nominálny rozdiel v poistnom 150 až 250 eur ročne.

Prečo musím pri škode 800 eur doplatiť 150 eur, keď 5 % z toho je len 40 eur?

Dôvodom je zmluvne dohodnuté pravidlo vyššej sumy. Zmluvy havarijného poistenia definujú spoluúčasť kombinovane, napríklad ako 5 % minimálne 150 eur. Počíta sa percento zo škody (5 % z 800 eur = 40 eur) a výsledok sa porovná s minimálnou pevnou sumou (150 eur). Poistený je povinný uhradiť vyššiu z týchto dvoch súm, teda fixných 150 eur.

Mám hlásiť poisťovni škodu 250 eur, keď mám spoluúčasť 10 % minimálne 300 eur?

Nahlásenie takejto škody nemá žiadny finančný zmysel. Keďže výška škody (250 eur) je nižšia ako vaša minimálna zmluvná spoluúčasť (300 eur), poistné plnenie bude presne 0 eur. Celú opravu musíte zaplatiť sami. Navyše, zbytočným nahlásením udalosti riskujete záznam v škodovej histórii, čo môže viesť k uplatneniu malusu a zdraženiu poistky na ďalšie roky.

Budem platiť spoluúčasť aj vtedy, keď nehodu zavinil iný vodič?

Ak je vinník nehody známy a škodu uplatňujete z jeho povinného zmluvného poistenia (PZP), spoluúčasť neplatíte vôbec — škoda vám musí byť uhradená v plnej výške. Ak by ste sa však rozhodli likvidovať škodu rýchlejšie cez svoje vlastné havarijné poistenie, vaša poisťovňa vám z plnenia odpočíta zmluvnú spoluúčasť. Následne si však môžete túto zaplatenú spoluúčasť nárokovať späť priamo od poisťovne vinníka v rámci regresného konania.

Ako sa počíta spoluúčasť pri totálnej škode alebo krádeži auta?

Pri totálnej škode alebo odcudzení vozidla likvidátor stanoví všeobecnú hodnotu vozidla tesne pred vznikom udalosti. Od tejto sumy sa odpočíta hodnota použiteľných zvyškov (vraku) a z výsledného plnenia sa strhne dohodnuté percento spoluúčasti. Ak je hodnota vozidla 10 000 eur a máte 10 % spoluúčasť, poisťovňa vám strhne celých 1 000 eur a vyplatí maximálne 9 000 eur.

Zhrnutie hlavných bodov pre správnu voľbu spoluúčasti

Voľba správnej spoluúčasti nie je univerzálna a závisí od vašej finančnej pripravenosti znášať nečakané výdavky. Pri záverečnom rozhodovaní majte na pamäti tieto základné pravidlá:

  • Vždy platí vyššia suma: Spoluúčasť je kombináciou percenta a fixného minima (napr. 5 % min. 150 €). Pri drobných škodách zaplatíte vždy celé fixné minimum.
  • Uplatnenie na každú udalosť zvlášť: Spoluúčasť nie je ročný poplatok. Ak budete mať tri škody v jednom roku, zaplatíte spoluúčasť trikrát.
  • Úspora na poistnom verzus riziko doplatku: Rozdiel v cene poistky medzi 5 % a 10 % spoluúčasťou býva 15 až 30 %. Jediná menšia nehoda ročne dokáže túto úsporu úplne vymazať.
  • Preverenie zmluvy o financovaní: Pri autách na lízing alebo autoúver si skontrolujte podmienky financujúcej spoločnosti, ktorá spravidla nepovoľuje spoluúčasť vyššiu ako 5 %.
  • Pozor na výpovedné lehoty: Zmenu poisťovne môžete urobiť k výročiu zmluvy, písomná výpoveď však musí byť doručená najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia.

Zodpovedné zváženie všetkých pre a proti vám pomôže nastaviť poistnú zmluvu tak, aby chránila vaše úspory a nezmenila sa na nepríjemné prekvapenie v autoservise. Pokiaľ hľadáte istotu a pokojný spánok bez rizika vysokých doplatkov, nižšia 5 % spoluúčasť zostáva pre väčšinu bežných vodičov bezpečnejšou a finančne predvídateľnejšou voľbou.